KAPELA

Jsme Přeštická skupina, která byla založena v únoru roku 2017 v tehdejší zkušebně v obci Oplot. Zakládající členové jsou Michal ,,Vici" Vican (zpěv), Dominik ,,Jéňa" Jeníček (kytara), Martin Motl (kytara), Tomáš ,,Krtek" Kříž (baskytara) a Jakub Tříska (bicí). První koncert proběhl 15.4.2017 ve Vrhavči se skupinou Weget.

1.3.2018 přišel první zásadní bod kapely, a to výhra v soutěži Múza 2018 v Plzeňském Divadle Pod Lampou. Do finále této soutěže nás poslala jak porota, tak i diváci, takže jsme se v této soutěži zúčastnili ještě dalších dvou finálových kol.  U poroty jsme ve finále štěstí neměli, ale u diváků jsme sklidili - pro nás velký úspěch, a tak jsme v divácké finále ze 6ti vybraných kapel získali první místo.

S výhrou - dva nahrávací dny ve Kdyňském studiu Vaška Váchala a šekem 10 000 Kč jsme získali možnost alespoň z části pokrýt náklady na naše první EP Když se země houpá čítající 5 autorských songů a vydat ho u Plzeňského Aviku. Tohoto nahrávání už se neúčastní bubeník Jakub Tříska, který odchází kvůli rozdílným názorům na hudbu, ale náš kamarád a dočasný záskok Jakub Patera.

Po vydání debutového EP a hledání stálého motoru Metalízy se k nám připojuje nový člen, Martin ,,Moucha" Muchka. Společně se ocitáme na stejné vlně a pouštíme se do nové tvorby. Na podzim 2019 už s Mouchou nahráváme a vydáváme singl ,,Ochránce snů". Mimo legendární coverové ,,Přeštické hymny", kde Vici dopsal 2 další sloky zapasované do dnešního dění v Přešticích, jsme ze začátku roku 2020 vydali další singly ,,Holky, sex a rock'n'roll" a ,,Chcete mě zabít". Autorsky už se začíná projevovat i Moucha a právě k songu ,,Holky, sex a rock'n'roll" skládá hudbu. Další tvorba už se nese v duchu nové sestavy a na hudbě je cítit otisk druhého autora.

V průběhu pandemie v roce 2020 se Metalíza jako každá jiná kapela stahuje a nějakou dobu nejsou možné ani zkoušky. Vše se ale mění s rokem 2021, kdy se začíná pomalu zkoušet, domlouvat první letní koncerty, ale hlavně připravovat nový materiál na první řadovou desku, která se začíná točit v září roku 2021 v osvědčeném Studiu Garage, kde už jsme nahrávali singly v roce 2020. I přesto, že materiál je téměř celý natočený už v říjnu, tak po opakovaných covidových lapáliích se dodělání posledních sborů, vyhrávek, mixu a masteringu stihne až v lednu a únoru 2022.

Datum 15.3.2022 je pro nás významným dnem, a sice oficiální vydání prvního řadového alba s názvem Víkend.

Naše kapela je spjatá díky Jéňovi a Mouchovi se západočeskou legendou Vejce. Náš repertoár to samozřejmě výrazně ovlivnilo a na celovečerních tancovačkách, které připravujeme na jaře roku 2022, hrajeme ve větší míře právě i pecky od Vejcánů z doby jejich největší slávy - tedy z doby kdy u nich zpíval Jaroslav Jeníček a basu dráždil Jaromír Muchka. 

Příchod roku 2024 se pro kapelu nese ve znamení personálních změn. Z postu kytaristy odchází Martin Motl a jeho kytaru nahrazuje zpěvák Michal Vican. Martin se ale s kapelou ani zdaleka neloučí, naopak se ujímá postu neméně důležitého, a to kapelního zvukaře a osvětlovače. Nová hrající čtyřčlenná sestava má premiéru 26.1.2024 v domácích Kucínech u Přeštic, kde se utvrdí několikatýdenní snaha obléci songy do nového kabátu a sloučit Michalovo kytaru s hlavním zpěvem.


Michal ,,Vici" Vican

zpěv, kytara


Dominik ,,Jéňa" Jeníček

kytara


Martin ,,Moucha" Muchka

bicí


Tomáš Kříž

baskytara


Martin Motl

zvuk, světla